Екскурсія-лекція в Музеї історичних коштовностей України

Екскурсія-лекція 1

В рамках культурно-освітнього проекту кафедри російської та зарубіжної літератури “ART-портал”, з нагоди Міжнародного дня музеїв та за програмою культурологічної практики 18 травня 2018 року студенти факультету іноземної філології відвідали Музей історичних коштовностей України, що знаходиться на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Екскурсію-лекцію в музеї провів викладач кафедри – доктор історичних наук, професор Олег Борисович Бубенок.

Музей історичних коштовностей України – філія Національного музею історії України. Більшість зібрань Музею складають матеріали археологічних досліджень. Студенти ознайомилися з історією племен і народів, які у давнину населяли територію сучасної України, на власні очі побачили старовинні артефакти, виявлені у курганах – земляних спорудах для поховання, – а саме зброю, вуздечки, вбрання, ритуальні речі, специфіка виготовлення яких уособлює культурні риси кіммерійців, скіфів, сарматів.Екскурсія-лекція 2
     Особливо вразила відвідувачів музею своєю вишуканістю витончених візерунків золота царська пектораль (нагрудна прикраса), знайдена у 1971 р. в кургані скіфського періоду Товста поблизу м. Орджонікідзе (нині м. Покров) Дніпровської області. Пектораль місяцеподібної форми складається з трьох ярусів, відокремлених один від одного чотирма товстими порожнистими трубками у вигляді перевитого джгута, прикрашених псевдозерню. Головним сюжетом парадної нагрудної прикраси є центральна сцена верхнього ярусу, де двоє чоловіків, розтягнувши хутро на руках, готуються до таїнства. Ліворуч і праворуч від основної сцени стоять корови і коні з телятами, а за ними розташовані фігури скіфських слуг, один з яких доїть вівцю, інший — корову, тримаючи в руках ліпний горщик і невелику амфору. У нижньому ярусі відображені різноманітні сцени полювання на диких і фантастичних тварин. Середній фриз — фігури птахів. В сюжетах, представлених у візерунках пекторалі, домінують зображення тварин, що є найяскравішою рисою скіфської культури –– так званий «звіриний стиль», якій свідчить про важливу роль тотему у скіфів.
     Екскурсія-лекція 4Відвідувачі ознайомилися із коштовними оздобами, виготовленими майстрами Київської Русі доби Середньовіччя, виробами декоративно-ужиткового мистецтва XVI – XX ст. українських, російських, середньоазіатських, закавказьких і західноєвропейських ювелірів.
     Екскурсія-лекція виявилася пізнавальною та цікавою не лише для студентів першого курсу, які проходять культурологічну практику, а й для студентів старших курсів, магістрів та викладачів. Вона дала можливість побачити й доторкнутися до такої далекої в часовому просторі, але своєрідної вражаючої краси культури стародавніх часів, відчути атмосферу давнини.

Server Time: 2018-12-12 18:38:48